Personal branding - Materiały dla studentów

1.    Personal branding czyli tworzenie i zarządzanie wizerunkiem

 

Personal branding to nic innego jak zarządzanie wizerunkiem osoby działającej w sferze publicznej: biznesie, nauce, polityce, mediach, sztuce, medycynie, prawie, sporcie – czyli tam, gdzie odnoszone sukcesy, opowiedziane we właściwy sposób budują pozycję osoby i zwiększają jej wartość.

 

 Jest wiele czynników, które powodują, iż marki są w stanie przetrwać i rozwijać się przez lata obecności na rynku. Potrafią odeprzeć  ataki konkurencji w swoich okopach i pozostają w doskonałych relacjach z klientami.

 

Przyjrzyjmy się teraz kilku czynnikom wpływającym na odniesienie sukcesu personal brandingu:

1.    Osobista relacja z klientami.

 

Dzięki nawiązaniu osobistej relacji z klientem będziesz mógł mimo mniej atrakcyjnych cen i pewnych mankamentów produktu zdobywać i utrzymać nowych klientów. Nikt nie lubi być traktowany, jako jeden z wielu, również Twoi klienci też.

2.    Wartości.

 

Z marką nieodłącznie wiążą się wartości. Znajdują się wśród nich: profesjonalizm, innowacyjność, uczciwość, nastawianie na indywidualny kontakt z klientem itd.

Jednak napisanie tego na własnej stronie internetowej a trzymanie się tych wartości w codziennym biznesowym życiu, to dwie zupełnie różne sprawy. Wartości musisz trzymać się w każdej sytuacji, w jakiej znajdziesz się Ty i Twoja firma.

3.    Przesłanie.

 

Jeśli nie jesteś w stanie opowiedzieć w kilku słowach, kim jesteś, czym się zajmujesz i dlaczego to właśnie z Tobą ktoś powinien pracować, wtedy nie różnisz się od tysięcy innych podobnych firm.

4.    Stabilność.

 

Sprawianie wrażenia osoby mało stabilnej, niestałej jest poważnym błędem. Klient nie lubi być zaskakiwany, gdy zaczyna się wiązać z marką to robi to, ponieważ wierzy w jej misję, identyfikuje się z jej wartościami, oraz chce należeć do grupy, która już korzysta z możliwości, jakie daje marka.

Jeśli elementy, wchodzące w skład marki zmieniają się, wpływa to negatywnie na zaufanie klientów i w ostatecznym rozrachunku na podejmowane przez nich decyzje.

5.    Ambasadorzy marki.

 

Grupa osób, która korzysta z danej marki oraz pozostaje w stałym kontakcie ze sobą stanowi ogromną siłę. Ambasadorzy marki mają ogromny wpływ na swoje najbliższe otoczenie, przekazują mu informacje oraz zachęcają do korzystania z Twoich usług.

6.    Pasja.

 

Pasji nie da się nauczyć, można jedynie ją czuć. Tak samo muszą ją czuć Twoi klienci i współpracownicy. Pasja to pewne nieuchwytne uczucie, które mówi, iż to, co robisz jest ważne i zmienia na lepsze życie Twoich współpracowników oraz klientów.

 

7. Wyjątkowość.

 

Nigdy nie staraj się być podobny do Twojej konkurencji. To, co robisz i co oferujesz powinno być wyjątkowe. To właśnie dzięki temu zaistniejesz w głowach klientów i pozostaniesz Tam na dłużej.

 

8. Cel.

 

Wyznaczanie celów, jakie chce się osiągnąć zawsze pomaga. Zatem wyznaczanie celu, jaki chce się osiągnąć przy tworzeniu i rozwoju marki nie należy do wyjątków. Wiedząc, dokąd zmierzasz oraz jak w przyszłości będzie wyglądać Twoja marka, znacznie ułatwi Ci znalezienie się w tym miejscu.

 

9. Badanie rezultatów.

 

Nie istnieją ludzie nieomylni. Dlatego działania, które podejmiesz aby komunikować się z klientami nie zawsze odniosą skutek. Jeśli na dodatek będziesz ciągle działał w ten sam sposób i nie będziesz badał rezultatów, skazujesz się na marnowanie środków oraz zaprzepaszczenie nowych możliwości rozwoju marki - Ciebie.

Należy podkreślić, iż nie każde działanie, które w przeszłości przynosiło bardzo dobre rezultaty będzie to robiło nadal, dlatego warto wiedzieć, kiedy nastąpi spadek skuteczności i odpowiednio szybko i skutecznie na niego zareagować.[i]

 

Wygląd zewnętrzny jako narządzie perswazji i element składowy marki.

Wygląd zewnętrzny jest niezwykle ważnym czynnikiem dotyczącym tworzenia marki. „Jeden z autorów sugeruje, że strój przekazuje co najmniej dziesięć wiadomości na temat człowieka, który go nosi. Informuje o jego:

1. pozycji ekonomicznej,

2. poziomie wykształcenia,

3. wiarygodności,

4. pozycji społecznej,

5. doświadczeniu życiowym,

6. stanie dochodów,

7. pochodzeniu społecznym,

8. typie wykształcenia,

9. poziomie sukcesu,

10. moralności.”[ii]

Ponadto jak pisze Robert Cialdini w książce „Wywieranie wpływu na ludzi.”, „ubranie jest drugim[iii] symbolem autorytetu mogącym wyzwolić mechaniczną uległość.”[iv] Mark Leary w swojej książce „Wywieranie wrażenia na innych” stwierdza: „Nie znam nikogo, kto wolałby osoby nieatrakcyjne od atrakcyjnych. Choć byśmy zżymali się na to, że ludzie zbyt wielką wagę przywiązują do powierzchowności innych (w końcu pozory często mylą), nasze reakcje są rzeczywiście uzależnione od wyglądu osoby, z którą mamy do czynienia.”[v] „[..] fizyczna atrakcyjność jest sama w sobie przyjemna, powoduje więc skłonność do ogólnie pozytywnej oceny danej osoby i ta ocena „promieniuje” (niczym aureola) na wszystkie pozostałe cechy tej osoby, powodując ich zawyżoną ocenę.”[vi]

 

 

[i] http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/1074

[ii] Adler, Rosenfeld, Proctor II, op. cit., s. 167

[iii] Pierwszym symbolem jest tytuł naukowy.

[iv] R. Cialdini, Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka, GWP, Gdańsk 2004, s.200

[v] M. Leary, Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji, GWP, Gdańsk 1999, s. 108

[vi] B. Wojciszke, Człowiek wśród ludzi Zarys psychologii społecznej, Instytuty Psychologii PAN, Warszawa 2002, s. 287