Jak zbudować markę osobistą w sprzedaży?

Jak zbudować markę osobistą w sprzedaży?

Jak zbudować markę osobistą w sprzedaży

Mimo, że budowanie osobistej marki w może wydawać się czasochłonne i stanowić wyzwanie. Zapłata jest jednak warta tego wysiłku. Dzięki dobrej marce osobistej nie tylko staniesz się rozpoznawalną postacią w twojej branży ale zwiększysz swój zasięg i możliwości. Zatem jak zbudować markę osobistą w sprzedaży?

1. Dopasuj swą osobista markę do marki swojej firmy.

Zapewnienie dopasowania biznesowego i kulturowego pomiędzy twoją firmą, twoją marką a organizacją twojego klienta jest czymś co klient będzie poważnie brał pod uwagę wchodząc w fazę wstępnej analizy współpracy. Ważne jest aby Twoja marka była jasna i pokazywała w jaki sposób stanowił będziesz idelany link pomiędzy twoją organizacją a organizacją klienta.

2. Buduj zaufanie

Dzisiaj budowanie zaufania jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Przejrzystość jest ważna by potencjalni klienci czuli się komfortowo otwierając się na ciebie i słuchając tego co masz do powiedzenia. Nawiązuj osobiste kontakty. Nie będziesz w stanie nawiązać kontaktu ze wszystkimi ale bądź na bieżąco przynajmniej z niektórymi zainteresowanymi tak by ludzie mogli zobaczyć, że masz z nimi coś wspólnego. Nie obawiaj się rozmawiać o swoich wyjątkowych lub szczególnych zainteresowaniach. Jeśli lubisz degustacje whisky lub masz za cel odwiedzić każdy stadion bejsbolowy w USA nim zdążysz się zestarzeć i umrzeć to są to zainteresowania, które ukazują twoja osobowość i szczerość.

 3. Określ co czyni cię wyjątkowym.

W czym jesteś naprawdę świetny? Co sprawia ze jesteś liderem w swojej branży? Te właśnie aspekty, które sprawiają że jesteś świetny w swojej pracy powinny być głównymi obszarami twej osobistej marki. Twoja publiczność będzie postrzegać cię tak jak się na początku zaprezentujesz. Chcesz im pokazać że jesteś lojalny i oddany wobec swoich klientów? Pokaż przykłady. Daj dowód na to w jaki sposób zilustrowałeś te cechy w przeszłości z innymi klientami i jak praca którą wykonałeś dała im bezprecedensowy sukces finansowy. Kilka sposobów na zdobycie wiarygodności może obejmować zaangażowanie w przemówienia w danej branży lub pisanie artykułów na temat umiejętności kierowania dla strony internetowej firmy lub LinkedIn.

 4. Wykorzystuj budowę marki i sprzedaż za pomocą mediów społecznościowych.

 Nie ma wątpliwości że umiejętność sprzedaży za pomocą mediów społecznościowych powinna być wymagana od wszystkich sprzedawców.

 W rzeczywistości sprzedawcy którzy wykorzystują media społecznościowe jako część swoich technik sprzedaży wyprzedzają wynikami o 78% swoich kolegów.

Wszystkie kanały poprzez które prezentowana jest twoja osobista marka muszą być dopasowane zarówno pod względem przestrzeni cyfrowej jak i osobistym. Szczególnie ważne są twoje kanały społecznościowe bo są to miejsca, w których potencjalni klienci którzy cię jeszcze nie spotkali odbierają pierwsze wrażenie. Upewnij się że twoje zdjęcie profilowe jest takie samo na wszystkich kanałach i ze masz solidne rekomendacje od byłych i obecnych klientów a także od współpracowników i przełożonych. Posiadanie profilu na LinkedIn, który jest kierowany w stronę klienta i dostosowany do potrzeb rekrutacyjnych pomaga zaprezentować twoją markę w sposób zgodny z marką twojej firmy, więc łatwiej jest zrozumieć jaką wiedzę specjalistyczną posiadasz i jakie wartości wnosisz na stół.

 5. Zaangażuj się w swoją społeczność.

 Buduj swoją markę angażując się w organizacje charytatywne w których udział jest twoją pasją. Wolontariat i służba w zarządach tych organizacji daje ci okazję do nawiązania kontaktów z podobnie myślącymi filantropami. Nie mów tylko że wspierasz dziecięce programy zdrowotne na swoim profilu LinkedIn, zostań wspierającym St. Jude Children’s Research Hospital (Szpital badań klinicznych dla dzieci pod wezwaniem Św. Judy) lub zostań mentorem Big Brothers Big Sisters of America (jednej z najstarszych (działająca od początku XX wieku) organizacji non-profit w USA której celem jest pomaganie dzieciom w rozwoju ich potencjału przez profesjonalne wsparcie wolontariuszy).

 6. Stosuj podejście sprzedażowe oparte na zespole.

 Sprzedaż to już nie tylko sam sprzedawca. Zespół sprzedaży może obejmować inżyniera sprzedaży, stratega, dyrektora kreatywnego i innych członków zespołu. Sam sprzedawca powinien być orędownikiem dla nich by poszerzać zakres oddziaływania ich marki. Nie mów tylko o sobie i o tym co możesz zrobić dla klienta, mów także o swojej marce i o swoim zespole.

 Gdy twój zespół uzna cię za autentycznego to będzie cię wspierał w sposób co pozwoli klientowi zobaczyć że jesteś właściwą osobą do sprzedaży, z właściwą kulturą, zdolną do stworzenia prawdziwego partnerstwa. Przedstawiciele handlowi odnoszą sukces gdy zespół odnosi sukces.

 7. Nawiązuj kontakty międzyludzkie.

Posiadania solidnej marki osobistej  łączy cię z odpowiednimi ludźmi i pozwala ci na tworzenie z nimi relacji cennych dla obu stron. Sekret sukcesu w sprzedaży tak naprawdę leży w kontaktach międzyludzkich.