Szkolenie komunikacja międzykulturowa w biznesie
Szkolenie obejmuje rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach wymagających kontaktu i podejmowania współpracy z przedstawicielami innych kultur i narodowości w kontekście biznesowym.
Aby dobrze poznać kulturę obcego kraju potrzebne są lata pracy. W dobie obecnego tempa pracy oraz rozwoju biznesu menedżer pracujący z kilkoma kulturami nie ma szans na dogłębne poznanie każdej z kultur, z którą pracuje. Potrzebuje modeli, map i skrótów, które ułatwią mu skuteczne działanie w biznesie.
To szkolenie wyposaży uczestników w narzędzia, które pomogą im sprawnie współpracować z przedstawicielami innych kultur.
Korzyści
Dzięki realizacji programu uczestnicy:
Poznają uwarunkowania kształtujące inne kultury biznesu
Zrozumieją specyfikę komunikacji międzykulturowej w biznesie
Rozwiną umiejętności komunikacji interpersonalnej oraz grupowej w kontakcie z przedstawicielami różnych kręgów kulturowych
Zwiększą skuteczność perswazji na przedstawicieli innych kultur
Zwiększą skuteczność współpracy w zespołach projektowych złożonych z przedstawicieli odmiennych kultur
Zaczną efektywniej rozwiązywać problemy i konflikty międzykulturowe
Dowiedzą się jak skutecznie prowadzić negocjacje międzykulturowe
Dowiedzą się jak przygotować i przeprowadzić skuteczną prezentację dla odmiennych kulturowo kręgów biznesowych
Program szkolenia komunikacja międzykulturowa w biznesie obejmie następujące bloki
1.Świadomość i inteligencja kulturowa w biznesie
W tym bloku uczestnik dowie się:
- jako rolę pełni m.in. świadomość i inteligencja kulturowa
- dowie się jak rozwijać inteligencję międzykulturową
- dowie się czym są zjawiska takie jak „cross-cultural code switching”; „innate global bias”, czym charakteryzuje się „global mind-set”
2.Kultura - wartości, normy i postawy
W tym bloku poznamy m.in.:
- wartości, normy i postawy stojące za zachowaniami przedstawicieli
odmiennych kultur
- praktyczne ćwiczenia i formularze pozwolą nam zrozumieć jak kultura kształtuje i wpływa na: zachowania komunikacyjne, pracę w grupie, motywację itd.
3. Rola stereotypów kulturowych w biznesie
Stereotypy prowadzą do zmniejszenia wydajności, niezadowolenia klientów i zmniejszonych przychodów.
W tym bloku uczestnicy dowiedzą się:
- jaki pułapki niesie ze sobą posługiwanie się stereotypami
- jaki koszty ponosi z tego tytułu menedżer o organizacja
- w jaki sposób bronić się przed stereotypowaniem
Ten fragment warsztatów pozwala również na zerwanie ze stereotypowymi, utartymi schematami myślenia i rozwija kreatywne podejście do rozwiązywania problemów.
4. Podziały kultur biznesu
W tym bloku uczestnik dowie się w jaki sposób szybko i skutecznie wykorzystać
wymiary kulturowe do profilowania zachowań partnerów biznesowych
Jest to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwoli zaoszczędzić mnóstwo
czasu i w ogromnym stopniu wpływa na skuteczność działań menedżera.
5. Międzykulturowe umiejętności komunikacyjne
Kultura wpływa na negocjacje na bardzo wielu płaszczyznach i w bardzo wiele sposobów. Ten blok pozwoli zrozumieć uczestnikom jak różne systemy kulturowe prowadzą do powstawania odmiennych narodowych stylów komunikacji.
W tym bloku omówimy m.in.:
- pułapki komunikacyjne związane z odmiennymi normami kulturowymi,
- przeanalizujemy w jaki sposób kultura kształtuje komunikację werbalną
- przenalizujemy rolę języka w kontekście komunikacji międzykulturowej i
przyjrzymy się pułapkom dotyczącym komunikacji niewerbalnej na styku kultur
- emocje w komunikacji międzykulturowej
6.Rozwiązywanie konfliktów i negocjacje pomiędzy przedstawicielami odmiennych kultur
Dowiedzą się w jaki sposób kultura komplikuje i utrudnia proces negocjacji. Uczestnicy warsztatów nauczą się planowania negocjacji międzykulturowych, sporządzania strategii negocjacji i doboru odpowiednich taktyk w zależności o kultury partnerów, z którymi będą negocjować. Uczestnicy warsztatów dowiedzą, w jaki sposób kultura wpływa na dobór środków perswazji i nauczą się skutecznie opierać manipulacjom w trakcie trwania negocjacji. Staną się osobami, które będą mogły efektywnie wykorzystywać narzędzia perswazji i wywierać wpływ na partnerów biznesowych i współpracowników pochodzących z różnych kręgów kulturowych. Uczestnicy zapoznają się z architekturą negocjacji międzynarodowych. Poznają triki i tajniki negocjacji międzykulturowych. Ponadto dowiedzą się w jaki sposób rozwijać swoje umiejętności by stać się wytrawnym negocjatorem.
W tej części uczestnicy zapoznają się z unikatowymi wynikami badań międzynarodowych zestawiających polski styl negocjacji ze stylami wybranych krajów m.in. USA i Chin (nie są one dostępne na rynku).
W tym bloku omówimy m.in.:
- dynamika konfliktu międzykulturowego
- modele zarządzania konfliktem międzykulturowym
- style zarządzania konfliktem
- negocjacje międzykulturowe: charakterystyka i dynamika procesu
- profile negocjatorów z innych kultur
- profil polskiego negocjatora
7. Prezentacje biznesowe w ujęciu międzykulturowym
Różnice kulturowe występujące na świecie i charakteryzujące różne grupy
narodów mają istotny wpływ na sposób postrzegania świata i komunikowania się co naturalnie przekłada się na odmienne sposoby prowadzenia prezentacji.
Aby zwiększyć swoją skuteczność w tym obszarze należy posiąść umiejętność
poprawnego stosowania narzędzi perswazyjnych i zmiany postawy drugiej strony.
8. Specyfika współpracy w zespołach wielokulturowych
Jednym z głównych źródeł, z których można budować wartość dodaną w zespole
projektowym są różnice istniejące pomiędzy ludźmi, wliczając w to różnice kulturowe. Współpraca i zarządzanie zespołami projektowymi to obecnie jedna z krytycznych kompetencjimenedżerskich. Chociaż charakter projektów jest bardzo zróżnicowany, jedno co łączy je wszystkie, to skuteczna komunikacja.
- Komunikacja i percepcja w zespołach wielokulturowych
- Konflikt w zespołach wielokulturowych
- Perswazja w zespołach wielokulturowych
9. Polacy w oczach innych kultur
10. Profile innych kultur
W trakcie trwanie szkolenia zapoznamy się z profile, wskazówki i strategiami komunikacji dla krajów takich jak m.in.: Chiny, Indie, USA, Niemcy, Kraje arabskie, Skandynawia i wiele innych.
Program szkoleniowy jest starannie zaprojektowany i dostosowany do konkretnych potrzeb i celów firmy, zapewniając indywidualne doświadczenie edukacyjne, które bezpośrednio odnosi się do unikalnych wyzwań i możliwości, przed którymi stoi nasz zespół.
Charakter szkolenia komunikacja międzykulturowa w biznesie
Szkolenie ma charakter warsztatowy, jest bogato ilustrowane przykładami i case studies. Dzięki nim zrozumienie trudniejszych aspektów współpracy międzykulturowej, modeli czy wartości stanie się łatwe i przystępne – a przede wszystkim praktyczne podejście pozwoli długi czas zapamiętać omawiane przykłady.
Uczestnicy analizują studia przypadków i uczestniczą w symulacjach, rozwiązują quizy i testy. W zależności od omawianego zagadnienia, ćwiczenia prowadzone są indywidualnie, w parach, bądź w mniejszych lub większych grupach.
Uczestnicy w trakcie ćwiczeń, symulacji negocjacji i konfliktu oraz gier menedżerskich praktycznie przyswajają wiedzę i aktywnie angażują się w szkolenie.
Uczestnikom i prowadzącemu nieustannie towarzyszy swobodna dyskusja i wymiana opinii. W trakcie całego szkolenia trener przekazuje jego Uczestnikom informacje zwrotne (feedback). Pozwala to na wzmocnienie silnych stron każdej z osób uczestniczących i korektę postaw niepożądanych.
Warsztaty polecane są szczególnie dla:
- pracowników odpowiedzialnych z kontakty międzynarodowe,
- uczestników projektów międzynarodowych,
- właścicieli firm,
- kadry działów eksportowych,
- kadry działów zakupowych,
- pracowników instytucji publicznych,
oraz wszystkich tych, którzy w swojej pracy mają do czynienia z obcokrajowcami.
Trener
dr Michał Chmielecki, MSc - Ekspert w dziedzinie zarządzania międzykulturowego. Wykładowca w programach MBA polskich i amerykańskich uczelni. Wykładał w Akademii Dyplomatycznej MSZ, Polskim Instytucie Dyplomacji i Polskim Instytucie Spraw Międzynardowych. Członek rad wydawniczych Chinese Business Review i China-USA Business Review. Associate editor w kwartalniku naukowym Journal of Intercultural Management, redaktor Studiów z zarządzania międzykulturowego, sekretarz komitetu naukowego Intercultural Management Congress. Profesjonalny negocjator na rynkach międzynarodowych.
Skontaktuj się ze mną już dziś, aby szczegółowo omówić swoje potrzeby dotyczące tego szkolenia lub poznać ofertę dla firm.
Szkolenie realizuję również w formule online. Zapraszam do kontaktu:
Tel.: 693794025
E-mail.: kontakt@szkoleniaznegocjacji.com lub skorzystaj z formularza.
Dlaczego warto inwestować w skuteczne szkolenia z komunikacji międzykulturowej?
Szkolenia z komunikacji międzykulturowej stają się coraz ważniejsze we współczesnym świecie biznesu, ponieważ firmy rozszerzają swoją działalność na cały świat i coraz częściej współpracują z międzynarodowymi partnerami. Tego typu szkolenia mogą pomóc w niwelowaniu podziałów kulturowych, poprawie zrozumienia między różnymi interesariuszami i wspieraniu udanych relacji między zespołami z różnych środowisk. W tym artykule zbadamy, dlaczego inwestowanie w skuteczne szkolenia z komunikacji międzykulturowej jest dziś tak ważne dla firm.
Świat staje się coraz bardziej połączony. Firmy nie są już ograniczone granicami geograficznymi i mogą teraz łatwiej uzyskać dostęp do rynków międzynarodowych, zatrudniać pracowników z całego świata i współpracować z partnerami z różnych kultur. Ta globalna ekspansja firm stworzyła potrzebę skutecznego szkolenia w zakresie komunikacji międzykulturowej, aby pomóc zapewnić udaną współpracę między zespołami z różnych środowisk. Bez takiego szkolenia mogą wystąpić nieporozumienia wynikające z różnic językowych, zwyczajów i oczekiwań, które mogą nie być od razu widoczne. W związku z tym ważne jest, aby firmy inwestowały w szkolenia z zakresu komunikacji międzykulturowej, jeśli chcą zmaksymalizować swój sukces podczas pracy z międzynarodowymi interesariuszami lub prowadzenia działalności transgranicznej.
Jedną z kluczowych korzyści płynących z inwestowania w szkolenia z komunikacji międzykulturowej jest lepsze zrozumienie między członkami zespołu z różnych środowisk kulturowych.
Różnice kulturowe mogą powodować nieporozumienia, które prowadzą do błędnej komunikacji i nieefektywnej współpracy między zespołami - czegoś, czego można by uniknąć, gdyby właściwe zrozumienie zostało wcześniej ustalone poprzez odpowiednie szkolenie z komunikacji międzykulturowej. Zapewniając pracownikom zrozumienie, w jaki sposób ludzie z innych kultur komunikują się inaczej niż ci z ich własnej kultury, firmy mogą zapobiegać potencjalnym nieporozumieniom, zanim do nich dojdzie, i wspierać silniejsze relacje między wszystkimi stronami zaangażowanymi w projekt lub przedsięwzięcie biznesowe.
Umiejętności komunikacji międzykulturowej pozwalają również lepiej zrozumieć perspektywy innych osób w danej kwestii lub sytuacji, a także rozpoznać, w jaki sposób niektóre tematy mogą być postrzegane inaczej w zależności od kultury pochodzenia. Na przykład, podczas gdy jedna kultura może postrzegać omawianie polityki w pracy jako akceptowalne zachowanie, inna może uznać to za niewłaściwe; bez wcześniejszej wiedzy o tych różnicach łatwo byłoby komuś niezaznajomionemu z normami danej kultury nieumyślnie urazić kogoś innego, mówiąc zbyt swobodnie o polityce w pracy, gdy zwykle nie robi się tego gdzie indziej (lub odwrotnie). Zdolność do zidentyfikowania tych różnic pozwala jednostkom odpowiednio dostosować swoje podejście, tak aby wszyscy zaangażowani czuli się komfortowo, komunikując się otwarcie, niezależnie od pochodzenia kulturowego lub przekonań - coś, co po prostu nie byłoby możliwe bez odpowiedniej wiedzy zdobytej dzięki kompleksowym programom szkoleniowym w zakresie komunikacji międzykulturowej, które są najpierw wdrażane w środowiskach pracy, tam gdzie ma to zastosowanie.
Oprócz poprawy dialogu międzykulturowego zarówno wśród współpracowników, jak i partnerów, inwestowanie w skuteczne szkolenia z komunikacji międzykulturowej oferuje wiele innych korzyści, w tym zwiększoną wydajność w kontaktach z zagranicznymi klientami; lepszy poziom obsługi klienta, częściowo dlatego, że pracownicy będą teraz mieli lepszy wgląd w sposób myślenia klientów; zmniejszone koszty związane z nieudanymi projektami spowodowanymi niezrozumieniem niuansów kulturowych; zwiększona satysfakcja pracowników, ponieważ pracownicy poczują się docenieni, wiedząc, że ich pracodawca dba o nich (i ich klientów) na tyle, aby zapewnić odpowiednie możliwości edukacyjne ukierunkowane na rozwijanie dalszej empatii wśród członków zespołu itp.
Wszystkie te zalety ostatecznie skutkują ogólną wyższą produktywnością w całych organizacjach, ponieważ wszyscy uczestnicy powinni teraz posiadać zwiększony poziom świadomości zarówno w odniesieniu do siebie, jak i innych, co powinno naturalnie prowadzić ich do podejmowania mądrzejszych decyzji szybciej niż kiedykolwiek wcześniej!
Co więcej, badania sugerują, że pracownicy przeszkoleni w zakresie wielokulturowości mają tendencję do osiągania lepszych wyników w zadaniach bezpośrednio lub pośrednio z nią związanych: "Badanie przeprowadzone na Michigan State University wykazało, że studenci, którzy przeszli szkolenie z komunikacji międzykulturowej przed semestrem za granicą, mieli znacznie wyższe oceny z kursów międzynarodowych niż ci, którzy tego nie zrobili" (MSU, 2016). Sugeruje to, że inwestowanie w szkolenia z komunikacji międzykulturowej może mieć również pozytywny wpływ na wydajność pracowników pracujących w kontekście międzynarodowym.
Wreszcie, ważne jest, aby firmy zdawały sobie sprawę z tego, że skuteczne szkolenia z komunikacji międzykulturowej przynoszą korzyści nie tylko firmom działającym na arenie międzynarodowej, ale także firmom z innych krajów.