Motywowanie zasobów ludzkich
Zasoby ludzkie mogą być barierą jak i źródłem sukcesu organizacji. Ludzie ją tworzą, określają jej cele oraz realizują w praktyce nakreślone przez nich zadania. Są zasobem firmy, który jest trudno porównywalny do innych zasobów takich jak technologia czy kapitał, bo jest to zasób twórczy i nieprzewidywalny. Z uwagi na tą nieprzewidywalność należy nim w umiejętny sposób sterować, ponieważ nieumiejętnie pokierowany może działać przeciwko organizacji w ramach, której funkcjonuje. Jednym z najważniejszych warunków skutecznego działania jest zaangażowany i produktywny personel, tzn. taki, który łatwo adoptuje się do zmian, jest wysoko wykwalifikowany, posiada silną motywację, wyraża gotowość uczenia się, potrafi pracować zespołowo. Stanowi on wtedy strategiczny zasób rozwoju organizacji, a zarządzanie nim jest równie ważne jak formułowanie strategii, czy gospodarowanie środkami finansowymi. Strategie bowiem tworzą ludzie i oni również organizacja decydują o tym jak zostaną spożytkowane zasoby finansowe[1]. Dlatego też każda tworzy system oddziaływań na swoich pracowników, którego celem jest zachęcanie ich do przejawiania zachowań korzystnych oraz unikania zachowań niekorzystnych z punktu widzenia organizacji. Całość tego systemu oddziaływań nazywamy systemem motywacyjnym. Brak takiego systemu mógłby prowadzić do tego, że aktywność zawodowa niektórych pracowników ograniczałaby się jedynie do terminowego pobierania pensji[2].
Motywowanie pracowników stanowiących główny element struktury organizacji jest procesem kierowniczym polegającym na wpływaniu na zachowania ludzi, z uwzględnieniem wiedzy o tym, co powoduje takie, a nie inne postępowanie człowieka. Jest zatem narzędziem, za pomocą którego menedżerowie mogą układać stosunki pracy w organizacji.
W działaniach motywujących wykorzystuje się zarówno elementy współdziałania, jak i elementy rywalizacji. Na współdziałaniu opierają się ostatnio bardzo popularne w Polsce spotkania integracyjne i szkolenia z zakresu budowania zespołu.
Spotkania integracyjne przyjmują postać wyjazdów, pikników, spotkań i imprez, w trakcie których pracownicy mają okazję sprawdzenia się w całkiem nietypowych dla siebie sytuacjach. Pretekstem do tego stają się różnego rodzaju gry i zabawy terenowe. Dzięki nim ludzie zapominają na chwilę o pracy i świetnie się bawią. Przy okazji doznają niezapomnianych wrażeń i przeżywają emocje związane z wykonaniem ekstremalnych ćwiczeń. W efekcie spotkania takie doskonale integrują zespoły[3].
[1] Stoner J., Freeman R., Gilbert D., Kierowanie, PWN, Warszawa 2003, s. 426
[2] Kownacki S., Nowoczesne systemy personalne w zakładzie pracy, Warszawa, s. 16
[3] Francuz M., Wspinaczka do integracji, „Home & Market” 1999, nr 8, s. 61