Pewność siebie

 

Pewność siebie

We wszystkich przypadkach definicja pewności  siebie odnosi się do wiary we własne możliwości (Bandura, 1988, 1993). Pewność siebie komunikuje władzę i kompetencje. Na pewnym poziomie jest związana z twoją zdolnością do działania.

 Pewność siebie a zdrowie psychiczne

Pewność siebie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie psychiczne. Ponieważ stanowi jedną z podstawowych cech osobowości człowieka, będzie wpływać również na inne jej wymiary. Pewność siebie definiujemy jako wiarę  w zdolność do podjęcia określonego działania w celu osiągnięcia wyniku (Bandura, 1977; Chemers, et al., 2000).  

 

Niektóre terminy związane z pewnością siebie są czasami mylone z konstruktem.

Pewni autorzy (np. Kirsch, 1985) próbowali zaimplementować koncepcję pewności siebie (skuteczności własnej) Bandury (1977) jako konstrukt oczekiwania. Bandura odróżnia sądy o skuteczności własnej od konstruktu oczekiwań w teoriach oczekiwania zależnego od wartości (np. Fishbein i Ajzen, 1975; Triandis, 1977): pewność siebie jest oceną zdolności jednostki do działania na określonym poziomie; oczekiwania odnoszą się do wyników, jakich można się spodziewać przy danym poziomie wysiłku.

Można więc streścić to tak, że oczekiwania w zakresie pewności dotyczą przekonań na temat własnych kompetencji, a oczekiwania dotyczące wyników są związane z przekonaniami na temat własnego środowiska. Na przykład, osoba może wierzyć, że przebiegnięcie maratonu w mniej niż 2 godziny doprowadzi do społecznego uznania, pieniędzy i samozadowolenia (przekonanie na temat wyniku), ale może mieć wątpliwości, czy rzeczywiście może biegać tak szybko (przekonanie na temat pewności).

Podobnie, kobieta może wierzyć, że techniki karate powstrzymają potencjalnego napastnika (przekonanie na temat wyniku), ale może wątpić we własną zdolność do skutecznego odparcia agresji silniejszego napastnika (przekonanie na temat pewności).

 

Pewność siebie a ryzyko

 

Niski poziom pewności siebie uczniów i studentów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Ryzyko definiuje się jako zachowania, które zwiększają prawdopodobieństwo niekorzystnych konsekwencji fizycznych, psychicznych i społecznych.[11] Podejmowanie ryzyka oznacza jego akceptację i narażanie się na obrażenia lub szkody, które mogą być niekorzystne dla jednostki.[9]  Nie ma na świecie nikogo, kto nie byłby zagrożony i przynajmniej nie cieszył się tym trochę. Życie codzienne naraża nas na codzienne niebezpieczeństwa. Jeśli zbyt wiele zaryzykujemy w tych czasach, napotkamy pewne problemy, a jeśli nie będziemy mieć na uwadze tych zagrożeń, zostaniemy stłamszeni i uciszeni. Szansa na znalezienie się w sytuacji zagrożenia jest u ludzi większa niż u innych istot. Człowiek ma nawet zdolność, by cieszyć się podejmowanym ryzykiem.[12]Ryzyko jest często postrzegane jako pozytywna rzecz przez młodych ludzi, co prowadzi ich do  eksploracji i rozwoju.[13],[14],[15] Z drugiej strony młody wiek jest szczególnym okresem jeśli chodzi o uczenie się zachowań wysokiego ryzyka, co często prowadzi do problemów, z którymi młodzi ludzie później się stykacją [16].W rzeczywistości najwyższy poziom zachowań ryzykownych, takich jak spożywanie alkoholu i narkotyków, często występuje w okresie dojrzewania i młodości, zwłaszcza w okresie studiów[17].Badanie przeprowadzone przez Chuanga i in. sugeruje, że ci, którzy mają wysoką samoocenę, są bardziej narażeni na ryzyko i że rzadziej wybierają opcje bezpieczne i niskiego ryzyka.[18]

Pewność siebie w sporcie

W dziedzinie badań nad sportem Griffin i Keogh (1982) opracowali koncepcję „pewności ruchu”, aby opisać poczucie adekwatności danej osoby do sytuacji ruchowej; Vealey (1986) użył terminu „pewność siebie w sporcie”, aby zdefiniować przekonanie lub stopień pewności, jaką posiadają jednostki co do ich zdolności do odniesienia sukcesu w danej dyscyplinie. Niektórzy psychologowie organizacyjni używają terminu „oczekiwanie stanu” zasadniczo w taki sam sposób, jak Bandury (1977) koncepcja skuteczności własnej (Eden, 1990).

Pewność siebie rodzaje

 

Na przykład przekonanie, że można szukać informacji na poparcie decyzji o zakupie, można by opisać jako informacyjną pewność siebie. Uważa się, że ta szczególna forma pewności siebie ma związek z samooceną, ale może rozwijać się niezależnie od niej w wyniku doświadczeń związanych z tym konkretnym zadaniem (Bandura, 1977, 1988; Park i Crocker, 2005).

Kiedy ludzie uczą się i podejmują decyzje, uzyskują konkretne informacje zwrotne na temat swoich umiejętności, a tym samym rozwijają przekonania o tych zdolnościach, przy czym przekonania te określa się jako pewność siebie (Park i in., 2007).

 

Wewnętrzna pewność to coś, co pielęgnujesz DLA SIEBIE, a nie dla swoich odbiorców lub potencjalnego wpływu na stan rzeczy. To pewność, która pochodzi z miłości i wiary w siebie, a nie z bezduszności.

Wewnętrzna pewność, czyli odwaga, daje nam bezwarunkowość działań i fundamentalne uczucie pogodzenia. Zasadniczo jest to poczucie bezpieczeństwa - przy czym to nie to samo, co bycie lekkomyślnym.

Jak bardzo jesteś pewny siebie? Zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. W skali od 0 do 10. Jakie są oznaki i przejawy… Skąd możesz to wiedzieć? Jaki ma to wpływ na twoją pracę, relacje i decyzje? A może nie ma wpływu? Jaki byłby rezultat wzmocnienia tego wpływu?

 

Pewność siebie literatura

 Greenacre, L., Tung, N.M. & Chapman T. (2014) „Self Confidence and the Ability to Influence”, Academy of Marketing Studies Journal, 18 (2), 169-180

 Bayat B, Akbarisomar N, Tori NA, Salehiniya H. The relation between self-confidence and risk-taking among the students. J Edu Health Promot 2019;8:27

 

Cytaty

Cytaty

Używane skutecznie, cytaty w pracy mogą dostarczyć ważnych dowodów i dać nowe głosy i perspektywy do Twojej narracji. Użyte nieefektywnie, cytaty mogą zagracać tekst i przerwać przepływ argumentów. Ten post pomoże Ci zdecydować kiedy i jak cytować jak profesjonalista.

Kiedy powinienem cytować?

Używaj cytatów w strategicznie wybranych momentach. Prawdopodobnie nauczyciele powiedzieli Ci, abyś dostarczył jak najwięcej dowodów na poparcie swojej pracy. Ale pakowanie pracy z cytatami nie musi wzmacniać argumentacji. Większość pracy powinna być nadal oryginalnymi pomysłami wyrażonymi własnymi słowami (w końcu jest to praca). A cytaty są tylko jednym z rodzajów dowodów: dobrze wyważone prace mogą również wykorzystywać parafrazy, dane i statystyki. Rodzaje dowodów, które wykorzystasz, będą po części zależały od konwencji dyscypliny lub publiczności, dla której piszesz. Na przykład, prace analizujące literaturę mogą w dużej mierze opierać się na bezpośrednich cytatach tekstu, podczas gdy prace z zakresu nauk społecznych mogą mieć więcej parafraz, danych i statystyk niż cytaty.

Angielskie cytaty najlepiej jest tłumaczyć, bądź wprzypadku otowego tłumaczenia podać źródło.

Jak cytować cytat

Jak cytujesz cytat? To znaczy, co robisz, gdy cytujesz materiał, który już zawiera cytat? Zasada się nie zmienia. W amerykańskim języku angielskim używaj podwójnych cytatów dla cytatu zewnętrznego i pojedynczych dla wewnętrznego. W British English, zrób coś odwrotnego.

Powiedzmy, że trzeba zacytować książkę do eseju, a fragment, który masz na myśli, zawiera cytat z innego źródła.

Wyobraźmy sobie, że oryginalny fragment książki wygląda tak:

Pamiętam, że nasz ojciec miał silne opinie o wielu rzeczach. Pop lubił mówić "nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, Jimmy", ale wydawało się to trochę nieszczere, bo i tak nie był zbytnio zjadaczem lunchu.

Kiedy cytujesz ten fragment, możesz powiedzieć:

We wstępie do książki, autor opisuje wspomnienie swojego ojca. "Pop lubił mówić: "Nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, Jimmy," ale wydawało się to trochę obłudne, bo i tak nie był zbytnio zjadaczem lunchu."

Zauważ, że cytaty dookoła nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, Jimmy, były to podwójne cytaty w oryginalnym fragmencie. Ale kiedy cytujesz fragment, nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, Jimmy staje się cytatem w cytacie, więc powinieneś zmienić go na pojedynczy cytat.

Motywujące cytaty też trzeba cytować.

szkolenia online jako czynnik systemu motywacyjnego

szkolenia online jako czynnik systemu motywacyjnego

Kolejnym czynnikiem systemu motywacyjnego są środki zachęty jaki dotyczy systemu nagradzania na podstawie środkow płacowych takich jak premia, zapłata, nagroda lub inne dodatki. Niemniej do środków pozapłacowych zaliczyć można awans zdobyty drogą szkoleń lub kursów online jakie podwyższają kwalifikacje jak również ostatnimi czasy niezwykle popularne są karnety do kina czy siłownię itp.

Środki zachęty z przyczyny na efektywność wysiłku są długookresowym działaniem warunkującym zachowanie pracownika. W skład bodźców materialnych należą grupy ekonomicznych korzyści przyczyniające się do realizacji potrzeb i celów co w wyniku końcowym owocuje poprawą standardu życia. Z kolei do bodźców niematerialnych należy samorealizacja lub zaspokajanie potrzeb społecznych.

Środki zachęty cechują się energią o pozytywnym ładunku motywacyjnym, aczkolwiek należą do trudnych z powodu nie przystosowania potrzeb lub oczekiwań pracowników przez organizację. Jest to przyczyną konfliktów interpersonalnych w wyniku niesprawiedliwości i jednocześnie obniżenia poziomu współpracy czy partnerstwa.

E kusy i e szkolenia dzielą się na

·         przygotowujące do pracy w organizacji i w jej strukturze

·         dopasowane wymaganiom nowym pracownikom

·         pogłębiające i rozszerzające zdobytą wiedzę zawodową jak również umiejętności istotne pracownikom zmieniającym status pracy w firmie

·         przekwalifikowujące zawodowo w związku z nabywaniem nowej specjalizacji lub zawodu w wyniku zmian strukturalnych w organizacji albo likwidacji pewnych stanowisk.

sztuka negocjacji

Sztuka negocjacji   

Sztuka negocjacji jest przydatna w wielu dziedzinach życia. Pierwsze negocjacje przeprowadzamy  już jako dzieci, gdy ustalamy  z rówieśnikami  warunki zabawy lub  próbujemy  uzyskać od rodziców zgodę na późniejszy powrót do domu. Umiejętność negocjowania  bywa  przydatna w życiu osobistym, w szkole i na studiach, w trakcie ubiegania się o pracę, o uzyskanie lepszego kontraktu.  Umiejętność rozmowy z człowiekiem, z którego poglądami się nie zgadzamy, którego argumentów nie podzielamy, którego interesy są sprzeczne z naszymi jest przydatna na każdym etapie życia.

Negocjacje są zjawiskiem badanym zarówno przez psychologię, socjologię i nauki związane z szeroko rozumianą ekonomią. Każda z tych dziedzin bada zachowania ludzi w procesie negocjowania  opierając się  o właściwe dla siebie teorie. Jednak dla każdej z tych dziedzin negocjacje pozostają specyficznym procesem komunikacji, gdyż negocjując komunikujemy się werbalne i niewerbalne. Używamy języka zadając pytania, parafrazując, formułując odpowiedzi i twierdzenia. W trakcie negocjacji wykonujemy różne gesty, przyjmujemy rozmaite pozy, na twarzy pojawia się uśmiech, grymas, bądź zaduma. Negocjując ulegamy emocjom, przeżywamy napięcie, chwile zwątpienia, radości a nawet euforii. Wszystko to wskazuje na fakt,  że istota negocjacji jest wieloaspektowa[1].  Jej cztery najważniejsze  aspekty to: emocjonalny, proceduralny oraz organizacyjny.

Aspekt emocjonalny. Wynika on z co najmniej dwóch źródeł. Po pierwsze, negocjacje mają prowadzić do osiągnięcia celu - obawa o rezultat może prowadzić do dyskomfortu poprzez napięcie aż do silnego stresu. Po drugie, zachowanie - często celowe - drugiej strony w trakcie prowadzenia rozmów może wywoływać u nas podobne emocje. Napięcie czy stres utrudnia racjonalne myślenie i może obniżyć sprawność negocjatora.

Aspekt racjonalny. Niezależnie od tego jak intensywne są nasze emocje w danym momencie sytuacji negocjacyjnej, proces komunikacji, w którym bierzemy udział można sprowadzić w praktyce do rozgrywki intelektualnej - wymiany argumentów i ustępstw służącej osiągnięciu rezultatu, w którym obie strony są zadowolone z osiągniętych przez


[1] Robert Grzybek, Negocjacje handlowe, www salesnews pl

Motywowanie zasobów ludzkich

Motywowanie zasobów ludzkich

Zasoby ludzkie mogą być barierą jak i źródłem sukcesu organizacji. Ludzie ją tworzą, określają jej cele oraz realizują w praktyce nakreślone przez nich zadania. Są zasobem firmy, który jest trudno porównywalny do innych zasobów takich jak technologia czy kapitał, bo jest to zasób twórczy i nieprzewidywalny. Z uwagi na tą nieprzewidywalność należy nim  w umiejętny sposób sterować, ponieważ nieumiejętnie pokierowany może działać przeciwko organizacji w ramach, której funkcjonuje. Jednym z najważniejszych warunków skutecznego działania jest zaangażowany i produktywny personel, tzn. taki, który łatwo adoptuje się do zmian, jest wysoko wykwalifikowany, posiada silną motywację, wyraża gotowość uczenia się, potrafi pracować zespołowo. Stanowi on wtedy strategiczny zasób rozwoju organizacji, a zarządzanie nim jest równie ważne jak formułowanie strategii, czy gospodarowanie środkami finansowymi. Strategie bowiem tworzą ludzie i oni również organizacja decydują o tym jak zostaną spożytkowane zasoby finansowe[1]. Dlatego też każda tworzy system oddziaływań na swoich pracowników, którego celem jest zachęcanie ich do przejawiania zachowań korzystnych oraz unikania zachowań niekorzystnych z punktu widzenia organizacji. Całość tego systemu oddziaływań nazywamy systemem motywacyjnym. Brak takiego systemu mógłby prowadzić do tego, że aktywność zawodowa niektórych pracowników ograniczałaby się jedynie do terminowego pobierania pensji[2].

                Motywowanie pracowników stanowiących główny element struktury organizacji jest procesem kierowniczym polegającym na wpływaniu na zachowania ludzi, z uwzględnieniem wiedzy o tym, co powoduje takie, a nie inne postępowanie człowieka. Jest zatem narzędziem, za pomocą którego menedżerowie mogą układać stosunki pracy w organizacji.

W działaniach motywujących wykorzystuje się zarówno elementy współdziałania, jak i elementy rywalizacji. Na współdziałaniu opierają się ostatnio bardzo popularne w Polsce spotkania integracyjne i szkolenia z zakresu budowania zespołu.

                Spotkania integracyjne przyjmują postać wyjazdów, pikników, spotkań i imprez, w trakcie których pracownicy mają okazję sprawdzenia się w całkiem nietypowych dla siebie sytuacjach. Pretekstem do tego stają się różnego rodzaju gry i zabawy terenowe. Dzięki nim ludzie zapominają na chwilę o pracy i świetnie się bawią. Przy okazji doznają niezapomnianych wrażeń i przeżywają emocje związane z wykonaniem ekstremalnych ćwiczeń. W efekcie spotkania takie doskonale integrują zespoły[3].


[1]              Stoner J., Freeman R., Gilbert D., Kierowanie, PWN, Warszawa 2003, s. 426

[2]              Kownacki S., Nowoczesne systemy personalne w zakładzie pracy, Warszawa, s. 16

[3]              Francuz M., Wspinaczka do integracji, „Home & Market” 1999, nr 8, s. 61

Dlaczego feedback od klienta jest ważny

Dlaczego feedback od klienta jest ważny

Organizacje odnoszące największe sukcesy doskonale rozumieją, jak ważne są opinie klientów. Firmy te zachęcają swoich klientów do dzielenia się swoimi opiniami i słuchania, co mają do powiedzenia. Niezależnie od tego, czy jest to opinia pozytywna czy negatywna, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, jak ważne są opinie klientów i wykorzystać je.

Oto kilka najważniejszych powodów, dla których feedback od klientów jest tak ważna:

Ulepszanie produktów i usług.

Informacje zwrotne przekazywane przez klientów są dla firm doskonałym sposobem, aby dowiedzieć się, czy klienci są zadowoleni lub niezadowoleni z produktu lub usługi. Na podstawie przekazanych informacji zwrotnych firmy mogą następnie podjąć wysiłki w celu ulepszenia swojej oferty, co pozwoli na lepsze doświadczenie i zapewni, że dostarczony produkt końcowy spełni ich oczekiwania, spełni ich potrzeby lub rozwiąże ich problemy. Ulepszone produkty i usługi prowadzą do większego sukcesu.

Miara zadowolenia klienta. Im bardziej zadowoleni są Twoi klienci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że staną się oni lojalni wobec Twojej marki. Lojalni klienci pozwalają na mniejsze wydatki na reklamę, zwiększenie przychodów i zwiększenie udziału w rynku. Aby firma mogła ustanowić lojalnych klientów, musi zapewnić, że ich klienci są zadowoleni. Studia przypadków pokazują, że informacja zwrotna jest najbardziej efektywnym sposobem dla firm na określenie satysfakcji swoich klientów. Jedną z najbardziej precyzyjnych metodologii, które firmy wykorzystują do pomiaru zadowolenia klientów jest Net Promoter Score (NPS), metryka, która opiera się na pytaniu klientów, czy skierowaliby firmę do przyjaciela, czy nie. Odpowiedzi na NPS mogą być wykorzystane do określenia poziomu zadowolenia klientów, a jeśli poziom zadowolenia jest niski, firmy mogą podjąć wysiłki w celu jego poprawy.

Pomaga w podejmowaniu decyzji biznesowych. Dla firm ważne jest, aby gromadzić istotne dane, które będą miały bezpośredni wpływ na ich sukces. Jedną z najważniejszych form danych, które firma może zbierać, jest informacja zwrotna od swoich klientów. Jest to wysoce wiarygodne źródło konkretnych danych, które mogą być wykorzystane do podejmowania najbardziej efektywnych decyzji. Wgląd w dane klientów może pomóc w lepszym zrozumieniu ich potrzeb. Wykorzystanie sugestii, które mogą oni przekazać w formie informacji zwrotnej, pozwoli Ci określić, jakie wysiłki musisz podjąć, aby poprawić ich doświadczenie i lojalność.

To tylko kilka z powodów, dla których opinie klientów są tak ważne. Jak już wspomniano, organizacje odnoszące największe sukcesy rozumieją wagę informacji zwrotnej, którą przekazują ich klienci. Warby Parker, wybitny dostawca okularów, jest przykładem firmy, która rozumie znaczenie informacji zwrotnych od klientów i lojalnych klientów. Firma koncentruje się na dostarczaniu wyjątkowej satysfakcji klientów i od początku swojej działalności jest w stanie utrzymać wysoki poziom NPS. Ich utrzymanie i lojalność klientów jest również wyjątkowo wysoka, co świadczy o tym, jak ważna jest informacja zwrotna dla sukcesu firmy.

W garniturach (Suits)

W garniturach (Suits)

"W garniturach" (SUits) rozpoczyna swój pierwszy sezon z gwiazdami Gabriela Macht'a ("Love and Other Drugs", "Whiteout"). Harvey Spectre, jako że jeden z najlepszych prawników korporacyjnych Manhattanu wyrusza na rekrutację nowego współpracownika hotshot'a i zatrudnia jedynego faceta, który robi na nim wrażenie - Patrick'a J. Adamsa ("Lost", "Friday Night Lights"), jako Mike'a Ross'a, genialnego, ale nie zmotywowanego porzucającego studia gościa.

W graniturach (Suits) obsada

Serial Suits również gwiazdy Meghan Markle ("CSI Miami", "Fringe"), Gina Torres ("Gossip Girl", "Huge") i Rick Hoffman ("Samantha Who", "Knight Rider").

Narcyz

Narcyz

Cechy, które sprawiają, że narcyzom tak trudno jest się z nimi spotykać lub umawiać - jak chęć kontrolowania ludzi i bezwzględność w zaspokajaniu ich potrzeb - również sprawiają, że są oni skuteczni w podnoszeniu swojej rangi.

Narcyz to osoba, z którą trudno żyć i trudno pracować.

Narcyzi stanowią tylko około 1% populacji, ale jeśli pomyślimy o setkach znanych ci osób, to istnieje szansa, że jest w nich kilku narcyzów mieszanych.

Aby pomóc Ci dowiedzieć się, czy Ty, członek Twojej rodziny, czy może Twój szef jest narcyzem, przeczesaliśmy literaturę z zakresu psychologii, szukając wzorców zachowań narcystycznych.

Narcyzm jest cechą osobowości uznaną w historii, jednak narcystyczne zaburzenia osobowości (NPD) i narcystyczne cechy osobowości w ostatnich latach były częściej zauważane przez opinię publiczną. Wraz ze wzrostem świadomości ludzie zastanawiają się, czy mają do czynienia z narcyzem, a nie z kimś, kto jest po prostu samolubny, bezmyślny lub nadmiernie dążący do władzy w bardziej ogólny sposób.

Istnieją różne "warianty" narcyzmu, w tym narcyzm złośliwy, który wielu uważa za najpoważniejszy typ. Poza chęcią skupienia się przede wszystkim na sobie samym i okazywaniem zbyt wielkiego szacunku praktycznie każdemu w życiu, złośliwi narcyści mają zazwyczaj ciemniejszą stronę w stosunku do swojej własnej absorpcji.

Dlatego warto wiedzieć, kiedy się go ma w życiu i czego można się spodziewać po kontaktach z nim. Ta wiedza, rozpoznanie i zrozumienie może dostarczyć ci wskazówek, jak radzić sobie z nimi w najbezpieczniejszy możliwy sposób.

Jak zidentyfikować złośliwego narcyza.

Czym jest narcyzm złośliwy?

Chociaż istnieje tylko jedna oficjalna diagnoza dotycząca narcystów, istnieją różne rodzaje narcyzmów, a narcyzm występuje w różnym stopniu nasilenia, w tym narcyzyzm wielkoskalowy, który wymaga nadmiernej pochwały i uwagi, oraz narcyzm bezbronny, który ma tendencję do nadmiernego niepokoju i wymaga dużej uwagi wspierającej.

Macierz BCG

Macierz BCG

Macierz BCG jest znanym modelem zarządzania, służącym do analizy portfolio produktów firmy.

BCG oznacza Boston Consulting Group, znaną firmę konsultingową, która opracowała matrycę BCG w latach siedemdziesiątych.

Macierz BCG składa się z następujących czterech elementów:

Gwiazdy

Krowy gotówkowe

Psy

Znaki zapytania (znane również jako Problem Children)

W matrycy BCG porównuje się wzrost rynku i udział w rynku produktów (lub usług) przedsiębiorstwa. Pozwala to przedsiębiorstwu na określenie, czy powinno ono zainwestować w produkt, czy też powinno zrezygnować z inwestycji, a nawet całkowicie zatrzymać produkt. Zobacz poniższy przykład matrycy BCG.

Przykład macierzy BCG

Krowy gotówkowe - przykład Macierzy BCG

Gotówkowe krowy w BCG Matrix są produktami, które są na rynku od pewnego czasu. Znalazły się one w tzw. fazie dojrzałości cyklu życia produktu. Produkt, który można zaklasyfikować jako krowę w matrycy BCG Matrix, ma na ogół wysoki udział w rynku, rozsądną marżę i ograniczony wzrost lub niewielki spadek. Koszty są niskie. Linia produkcyjna w dużym stopniu się zwraca, a inwestycje w marketing są ograniczone. W przypadku krów rasy cash ważne jest, aby firma optymalizowała zysk. Więc idź zobaczyć, jak można, na przykład, zoptymalizować procesy, a tym samym obniżyć koszty. Przykładem produktu, który można zaklasyfikować jako "krowę gotówkową", jest energooszczędna lampa Philips.

Gwiazdy - przykład BCG Matrix

Gwiazdy w BCG Matrix są produktami na początku cyklu życia produktu. Wzrost i udział w rynku są wysokie. Ponieważ produkt znajduje się na początku cyklu życia produktu, marże są zazwyczaj również wysokie. Dużo inwestuje się w marketing. Ważne jest, aby firma miała gwiazdy. Tutaj można zarobić duże pieniądze. Aby uzyskać gwiazdki, na przykład, firma musi inwestować w rozwój produktu. Jeśli masz gwiazdę jako firma, strategia dla tego produktu musi być ukierunkowana na zdobycie jak największego udziału w rynku. Przykładem produktu, który może być sklasyfikowany jako "Gwiazda" w BCG Matrix jest lampa LED firmy Philips.

Psy - przykład Analizy BCG

Psy w BCG Matrix to produkty na końcu cyklu życia produktu lub produkty, które musiały konkurować z konkurencją. Marże są niskie, udział w rynku jest niski, a rynek ledwo rośnie lub nawet kurczy się. Spółka nie będzie już inwestować w marketing. Wiele firm zdecyduje się w ogóle nie produkować danego produktu. Przykładem, który można uznać za "psa" w BCG Matrix jest telewizor plazmowy firmy Philips.

Znaki zapytania - przykład BCG Matrix

Znaki zapytania w Matrycy BCG są produktami, których przyszłość nie jest całkowicie pewna. Wzrost rynku jest wysoki, ale udział w rynku niski. Przedsiębiorstwo musi dokonać wyboru: zainwestować w marketing i starać się, aby produkt stał się "Gwiazdą", lub pozwolić, aby produkt spływał w dół, aby stał się "Psem", lub innymi słowy, przestać inwestować, a nawet zatrzymać produkt w przyszłości. Strategia w odniesieniu do produktów, które zostały oznaczone jako znak zapytania, musi koncentrować się albo na wzroście (aby produkt stał się "Gwiazdą"), albo na oszczędności kosztów (aby produkt stał się "Krową Gotówką"). Przykładem, który można uznać za "znak zapytania" w BCG Matrix, jest tablet firmy Philips. Rynek rozwija się bardzo szybko, ale potrzeba fortuny w marketingu, aby zdobyć w nim duży udział. W innych wyjaśnieniach dotyczących macierzy BCG znak zapytania jest czasami określany jako "problematyczne dziecko".

Analiza SWOT

Analiza SWOT

Użyj analizy SWOT, aby ocenić aktualną pozycję swojej organizacji, zanim zdecydujesz się na nową strategię.

Dowiedz się, co działa dobrze, a co nie. Zadaj sobie pytanie, gdzie chcesz się udać, w jaki sposób możesz się tam dostać - i co może stanąć Ci na drodze. To są duże problemy i będziesz potrzebował potężnej, ale prostej techniki, aby Ci pomóc: Analiza SWOT.

Czym jest SWOT Analysis, jak ją przeprowadzić i jak maksymalnie wykorzystać jej zalety.

Czym jest SWOT?

SWOT to skrót od Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats (Siły, Słabe Strony, Szanse i Zagrożenia), a więc analiza SWOT jest techniką oceny tych czterech aspektów Państwa działalności.

Analizę SWOT można wykorzystać w celu jak najlepszego wykorzystania tego, co się ma, z korzyścią dla organizacji. I możesz zmniejszyć szanse na porażkę, rozumiejąc, czego Ci brakuje, i eliminując zagrożenia, które w przeciwnym razie złapią Cię nieświadomie.

Co więcej, możesz zacząć tworzyć strategię, która odróżnia Cię od konkurencji, a więc skutecznie konkurować na rynku.

Do analizy SWOT można podchodzić na dwa sposoby: w sposób nieformalny, aby zebrać ludzi do "rozpoczęcia" formułowania strategii, lub jako bardziej zaawansowane i formalne narzędzie.

W obu przypadkach, należy zebrać zespół z różnych funkcji i poziomów w organizacji. Użyj technik burzy mózgów, aby zbudować listę pomysłów na to, na czym obecnie stoi twoja organizacja. Za każdym razem, gdy zidentyfikujesz mocną stronę, słabą stronę, szansę lub zagrożenie, zapisz je w odpowiedniej części siatki.

Aby wyjaśnić, do której części należy dany pomysł, warto pomyśleć o mocnych i słabych stronach jako o czynnikach wewnętrznych - czyli o organizacji, jej zasobach, procesach i ludziach. Należy myśleć o szansach i zagrożeniach jako o czynnikach zewnętrznych, wynikających z rynku, konkurencji i szeroko pojętej gospodarki.

Przyjrzyjmy się każdemu z tych obszarów bardziej szczegółowo i zastanówmy się, jakie pytania można by zadać w ramach analizy.

Mocne strony

Siłami są rzeczy, które Twoja organizacja robi szczególnie dobrze, lub w sposób, który odróżnia Cię od konkurencji. Pomyśl o korzyściach, jakie Twoja organizacja ma w porównaniu z innymi organizacjami. Może to być motywacja pracowników, dostęp do określonych materiałów lub silny zestaw procesów produkcyjnych.

Twoje mocne strony są integralną częścią Twojej organizacji, więc pomyśl o tym, co sprawia, że jest ona "lepsza". Co robisz lepiej niż ktokolwiek inny? Jakie wartości kierują twoim biznesem? Z jakich unikalnych lub najtańszych zasobów możesz korzystać, czego nie potrafią inni? Zidentyfikuj i przeanalizuj Unikalną Propozycję Sprzedaży (USP) swojej organizacji i dodaj to do sekcji Siły.

Następnie odwróć swoją perspektywę i zadaj sobie pytanie, co twoi konkurenci mogą postrzegać jako twoje mocne strony. Jakie czynniki oznaczają, że wyprzedzasz ich sprzedaż?

Pamiętaj, że każdy aspekt Twojej organizacji jest tylko siłą, jeśli przynosi Ci wyraźną przewagę. Na przykład, jeśli wszyscy Twoi konkurenci dostarczają wysokiej jakości produkty, to wysokiej jakości proces produkcyjny nie jest mocną stroną na Twoim rynku: jest to konieczność.

Mocne strony

Siłami są rzeczy, które Twoja organizacja robi szczególnie dobrze, lub w sposób, który odróżnia Cię od konkurencji. Pomyśl o korzyściach, jakie Twoja organizacja ma w porównaniu z innymi organizacjami. Może to być motywacja pracowników, dostęp do określonych materiałów lub silny zestaw procesów produkcyjnych.

Twoje mocne strony są integralną częścią Twojej organizacji, więc pomyśl o tym, co sprawia, że jest ona "lepsza". Co robisz lepiej niż ktokolwiek inny? Jakie wartości kierują twoim biznesem? Z jakich unikalnych lub najtańszych zasobów możesz korzystać, czego nie potrafią inni? Zidentyfikuj i przeanalizuj Unikalną Propozycję Sprzedaży (USP) swojej organizacji i dodaj to do sekcji Siły.

Następnie odwróć swoją perspektywę i zadaj sobie pytanie, co twoi konkurenci mogą postrzegać jako twoje mocne strony. Jakie czynniki oznaczają, że wyprzedzasz ich sprzedaż?

Pamiętaj, że każdy aspekt Twojej organizacji jest tylko siłą, jeśli przynosi Ci wyraźną przewagę. Na przykład, jeśli wszyscy Twoi konkurenci dostarczają wysokiej jakości produkty, to wysokiej jakości proces produkcyjny nie jest mocną stroną na Twoim rynku: jest to konieczność.

Słabe strony

Teraz nadszedł czas, aby rozważyć słabe strony waszej organizacji. Bądźcie szczerzy! Analiza SWOT będzie cenna tylko wtedy, gdy zbierzesz wszystkie potrzebne informacje. Tak więc, najlepiej jest być teraz realistą i jak najszybciej stawić czoła wszelkim nieprzyjemnym prawdom.

Słabe strony, takie jak mocne strony, są nieodłączną cechą Twojej organizacji, dlatego skup się na swoich ludziach, zasobach, systemach i procedurach. Pomyślcie o tym, co moglibyście poprawić, a także o tym, jakich praktyk powinniście unikać.

Jeszcze raz wyobraź sobie (lub dowiedz się), jak widzą cię inni ludzie na twoim rynku. Czy zauważają oni słabości, na które masz tendencję do bycia ślepym? Poświęć czas na zbadanie, jak i dlaczego twoi konkurenci radzą sobie lepiej niż ty. Czego Ci brakuje?

Możliwości

Szanse są otwarciem lub szansą na coś pozytywnego, ale musisz je wykorzystać dla siebie!

Zazwyczaj wynikają one z sytuacji poza Twoją organizacją i wymagają zwrócenia uwagi na to, co może się zdarzyć w przyszłości. Mogą pojawić się jako zmiany na rynku, który obsługujesz lub w technologii, której używasz. Umiejętność dostrzegania i wykorzystywania możliwości może mieć ogromny wpływ na zdolność Państwa organizacji do konkurowania i przejmowania inicjatywy na rynku.

Pomyślcie o dobrych możliwościach, które możecie natychmiast zauważyć. Nie muszą to być zmiany w grze: nawet niewielkie korzyści mogą zwiększyć konkurencyjność Twojej organizacji. Jakie ciekawe trendy rynkowe są Ci znane, duże czy małe, które mogą mieć wpływ?

Powinieneś również uważać na zmiany w polityce rządowej związane z Twoją dziedziną. A zmiany w modelach społecznych, profilach populacji i stylu życia mogą stwarzać ciekawe możliwości.

Zagrożenia

Zagrożenia obejmują wszystko to, co może mieć negatywny wpływ na Twoją firmę z zewnątrz, np. problemy z łańcuchem dostaw, zmiany w wymaganiach rynkowych lub niedobór pracowników. Konieczne jest przewidywanie zagrożeń i podejmowanie działań przeciwko nim, zanim staną się Państwo ich ofiarami i straganami wzrostu.

Pomyśl o przeszkodach, na jakie napotykasz, wprowadzając swój produkt na rynek i do sprzedaży. Możesz zauważyć, że standardy jakości lub specyfikacje Twoich produktów ulegają zmianie, a jeśli chcesz pozostać w czołówce, musisz je zmienić. Rozwijająca się technologia jest zawsze aktualnym zagrożeniem, a także szansą!

Zawsze zastanawiaj się, co robi twoja konkurencja i czy nie powinieneś zmienić nacisku organizacji, aby sprostać temu wyzwaniu. Ale pamiętaj, że to, co robią, może nie być dla ciebie właściwe i unikaj ich kopiowania, nie wiedząc, jak to poprawi twoją pozycję.

Bądźcie pewni, że zbadacie, czy Wasza organizacja jest szczególnie narażona na zewnętrzne wyzwania. Czy masz na przykład nieściągalne należności lub problemy z przepływami pieniężnymi, które mogą sprawić, że będziesz narażony na nawet niewielkie zmiany na swoim rynku? Jest to rodzaj zagrożenia, które może poważnie zaszkodzić twojej firmie, więc bądź czujny.