Te wskazówki profesjonalnego negocjatora odblokują Twoje umiejętności negocjacyjne

1.Planowanie jest niezbędne.

Im dokładniej przygotujesz się do negocjacji, tym większe prawdopodobieństwo, że wyjdziesz z nich zwycięsko. Przeprowadź badania na temat strony przeciwnej i jej interesów, aby przewidzieć, czego może chcieć i jak odpowie. Weź pod uwagę swoje zamierzone cele, jak również wszelkie możliwe przeszkody, które mogą pojawić się w trakcie sesji.

2.Bądź pewny siebie, nie będąc agresywnym.

Jeśli jedna ze stron będzie próbowała zdominować lub zastraszyć drugą, może dojść do eskalacji negocjacji. Nawet jeśli napięcie rośnie, należy zachować zimną krew i opanowanie podczas całej procedury. Szacunek jest najważniejszy, więc pamiętaj, aby uważnie słuchać, być elastycznym, gdy jest to wymagane, i zachować silne stanowisko w sprawie własnych przekonań.

3. Poznaj swoją BATNA (Best Alternative To A Negotiated Agreement).

Znajomość alternatywnego sposobu działania pomoże ci wybrać, jak daleko jesteś skłonny posunąć się w rozmowach, zanim odejdziesz. Może to być cokolwiek, od przyjęcia oferty pracy w innym miejscu do zmiany dostawcy, jeśli negocjacje nie powiodą się przy obecnej szansie; w każdym razie, posiadanie planu awaryjnego daje ci wpływ na każdą okoliczność negocjacyjną.

4.Wiedz, kiedy jest czas, aby odejść.

Jeśli rozmowy zakończą się fiaskiem z powodu braku konsensusu, nie wahaj się wycofać i przejrzeć potencjalnych możliwości przed podjęciem ostatecznej decyzji i kontynuowaniem negocjacji. Posiadanie wiedzy na temat BATNA (best alternative negotiated agreement) pozwala ci określić, czy wskazane jest prowadzenie dodatkowych negocjacji bez ponoszenia zbyt dużego ryzyka, więc pamiętaj o tym zawsze, gdy czujesz się przytłoczony przy stole negocjacyjnym.

5. Bądź pomysłowy ze swoimi rozwiązaniami.

Łatwo jest założyć, że wszystkie strony pragną tego samego końca, ale kreatywność może często produkować alternatywne wyniki poprzez prezentowanie nowatorskich pomysłów i technik, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwiązania, które jest akceptowalne dla wszystkich zaangażowanych stron. Myśl poza granicami, pod warunkiem, że odkryjesz nowatorskie pomysły, które przyniosą korzyści wszystkim stronom!

6. Wykorzystaj ciszę w sposób strategiczny.

Milczenie jest potężnym narzędziem, które negocjatorzy wykorzystują do wzmocnienia swojej pozycji i przekonania drugiej strony do ustępstw, zamiast mówić wprost, dlaczego druga strona powinna zbliżyć się do pożądanego wyniku. Zamiast mówić wprost, dlaczego druga strona powinna zbliżyć się do pożądanego rezultatu, negocjatorzy używają milczenia, aby zachęcić drugą stronę do ustępstw.

7 Zanim zaczniesz wchodzić w szczegóły dyskusji, spróbuj wyjaśnić, co każda ze stron chce osiągnąć.

Jasne zdefiniowanie tych pojęć na samym początku pomaga uniknąć nieporozumień i sporów w późniejszym czasie, które często skutkują stratą czasu i wysiłku na ponowne poruszanie wcześniej omawianych tematów. Wyjaśnienie celów z góry zapobiega powstawaniu sytuacji patowych na końcu procesu, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

8. Bądź cierpliwy i skoncentrowany.

Zachowaj pewną dozę cierpliwości i profesjonalizmu podczas procesu negocjacji, aby szybko i skutecznie osiągnąć obopólnie korzystne porozumienie. Dodatkowo, pamiętaj mów otwarcie słuchaj aktywnie angażuj się w dialog bez zaprzątania sobie głowy indywidualnymi argumentami, nieistotnymi punktami - zwracaj uwagę na szczegóły identyfikuj podstawowe potrzeby dotyczące każdej osoby reprezentującej kontrahenta Skuteczne słuchanie zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnego rozwiązania problemu, co przynosi korzyści wszystkim zaangażowanym stronom.

Jeśli chcesz udoskonaliuć swoje zdolności negocjacyjne zapisz sie na szkolenie z negocjacji z zawodowym negocjatorem.