Negocjacje wynagrodzenia

Negocjacje wynagrodzenia

negocjacje wynagrodzenia

Dlaczego nie negocjujemy wynagrodzenia podczas rozmowy o pracę?

Nieważne czy czeka cię rozmowa rekrutacyjna w nowej firmie, czy z całych sił starasz się uzyskać awans w dotychczasowej wiesz, że czekają cię negocjacje wynagrodzenia.

Badania przeprowadzone przez naszą firmę  ujawniły, że w trakcie rozmowy o nową pracę jedynie  34% z nas negocjuje wysokość wynagrodzenia.

Jaki jest powód tego, że nie proszą o więcej? Odpowiedź jest prosta -  lęk.

Doskonale rozumiem, to że negocjacje wzbudzają lęk. Czy jednak nie warto ich podejmować?

Osoby, które podejmowały negocjacje wynagrodzenia podczas rozmowy kwalifikacyjnej były w stanie zwiększyć swoją pensję średnio o ponad 7,6%.

Być może na pierwszy rzut oka nie wygląda to na dużą różnicę ale jeśli ty i twój współpracownik, który wynegocjował lepszą startową pensję jesteście traktowani identycznie przez swoją firmę - otrzymujecie takie same podwyżki i awanse to kilka lub kilkanaście lat później będziesz musiał pracować nieco dłużej, aby zarobić tyle samo pieniędzy, co Twój kolega.

Mogę śmiało powiedzieć, że nie negocjujemy wynagrodzenia bo:

·          Boimy się lub denerwujemy negocjacjami

A to ze względu na to, że:

·         nigdy nie nauczono nas odpowiednich umiejętności

·         nie wiemy co powiedzieć w trakcie negocjacji i jak to powiedzieć,

·         nie mamy kontroli nad procesem i nie mamy oceny zwrotnej

·         nie chcemy stracić szansy na wymarzoną pracę.

Najczęściej spotykanymi przeciwnościami w toku negocjacji wynagrodzenia są: 

• Postrzeganie się jako mniej wartościowego niż jesteś w rzeczywistości i negocjowanie z tej pozycji. 

 • Nie przeprowadzenie odpowiedniego researchu, dzięki któremu mógłbyś stwierdzić dlaczego zasługujesz na podwyżkę. 

 • Bycie niecierpliwym w toku negocjacji i zaakceptowanie propozycji zanim uzyskało się najlepszą opcję.  

NIE POZWÓL ABY TE PRZESZKODY STANĘŁY NA PRZESZKODZIE TWOIM NEGOCJACJOM.

Jak negocjować wynagrodzenie? Osobiście, przez telefon czy za pośrednictwem poczty elektronicznej?

Czy powinienem negocjować wynagrodzenie osobiście, przez telefon lub za pośrednictwem poczty elektronicznej? To częste pytanie, które zadają sobie osoby przygotowujące się do rozmowy o pracę.

W większości przypadków jest tak, że osoba poszukująca pracy tego nie kontroluje. To firma oferująca pracę podejmie decyzję, wybierając osobistą rozmowę o wynagrodzeniu, wykonując telefon po rozmowie kwalifikacyjnej lub wysyłając list z ofertą na piśmie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Negocjacje wynagrodzenia twarzą w twarz

 Zawsze radzę klientom, aby nie prowadzili ważnych i trudnych rozmów za pośrednictwem poczty elektronicznej. Do tych należą rozmowy o pracę. W takiej sytuacji łatwo jest o niewłaściwą interpretację pewnych kwestii, radzę więc rozmawiać z pracodawcą osobiście lub przez telefon, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Poza tym, kiedy rozmawiasz z kimś osobiście, możesz wyczuć, jak bardzo otwarty jest na to, co mówisz.

 Negocjacje wynagrodzenia twarzą w twarz mają kilka zalet. Możesz na przykład czytać mowę ciała danej osoby, szybko dojść do sedna rozmowy oraz wykorzystywać techniki negocjacyjne na swoją korzyść. Jednak w przypadku takiej formy negocjacji wynagrodzenia musisz być pewny siebie, przygotowany na wszelkie ewentualności i posiadać umiejętność szybkiego reagowania. 

negocjacje wynagrodzenia

negocjacje wynagrodzenia

Negocjowanie wynagrodzenia za pośrednictwem poczty elektronicznej

 

Odwrotnie jest w przypadku negocjowania wynagrodzenia za pośrednictwem e-mail. Bez kontekstu interpersonalnego, osoby siedzącej przed tobą, istnieje ryzyko, że słowo pisane zostanie nieodpowiednio zinterpretowane. Jednakże poczta elektroniczna może być lepszym wyjściem, dla tych, którzy są nieśmiali lub łatwo się denerwują. Możesz poświęcić 10 minut lub 10 godzin opracowując idealną odpowiedź na ofertę pracy.

 

Gotowe wzory maili znajdziesz w e-kursie “Bezstresowe negocjacje wynagrodzenia”

 

Negocjowanie wynagrodzenia poprzez e-mail jest korzystne dla kandydata, który zbyt mocno denerwuje się negocjacjami, dla którego ten proces jest zbyt stresujący i „spala” go na starcie.  Negocjacje e-mailowe są w tej sytuacji bardziej korzystne, ponieważ dają czas na ułożenie wypowiedzi. Złe decyzje i niezręczne sytuacje zwykle wynikają z okoliczności, w których jedna strona czuje się zestresowana. Pytanie dotyczące podwyższenia wynagrodzenia zadane zadane twarzą w twarz może być stresujące. Ale e-mail daje możliwość i czas na odpowiednie skomponowanie myśli, w spójny i logiczny sposób.

 

Pamiętaj, że nie powinieneś rozpoczynać negocjacji wynagrodzenia od razu po otrzymaniu wstępnej oferty. Nie proś o więcej zanim porządnie przeanalizujesz propozycję pracodawcy. Daj sobie trochę czasu do namysłu nad ofertą. Większość firm i tak da Ci odpowiednią ilość czasu na przemyślenie propozycji. Wykorzystaj ten czas, aby przeanalizować każdy aspekt  wynagrodzenia - od podstawy, aż po świadczenia dodatkowe i zachęty.

Niezależnie więc od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą, czy jesteś w swojej pierwszej lub piątej pracy, nadszedł czas, żeby nauczyć się efektywnie negocjować wynagrodzenie.

Przygotowałem dl a Ciebie kurs online “Bezstresowe negocjacje wynagrodzenia w rozmowie o pracę”, w którym dowiesz się m.in.:

·         co i jak mówić w trakcie negocjacji wynagrodzenia

·         czego nie mówić w trakcie negocjacji wynagrodzenia

·         jak się przygotować do negocjacji wynagrodzenia

·         jak odpowiadać na trudne i podchwytliwe pytania

·         o co pytać samemu i jakie są zasady i techniki negocjacji wynagrodzeń